Karykatura na prezent – jak zamówić karykaturę?

Karykatura na prezent – jak zamówić karykaturę?

karykatura na prezent karykatury karykaturzysta
Karykatura na prezent, to duża niespodzianka dla osoby obdarowanej

Karykatura na prezent

Jeśli trafiłeś na tę stronę, najprawdopodobniej po raz pierwszy chcesz zostać klientem karykaturzysty i zamówić karykaturę. Pewnie niewiele wiesz na ten temat, posługujesz się obiegowymi, niesprawiedliwymi i dość sztampowymi informacjami na temat zawodu karykaturzysty. Poniżej kilka informacji i porad

Duża czy mała?

Cena na pewno nie zależy od formatu. Jeden karykaturzysta lubi duże formaty, więc w kwadrans zrobi karykaturę. Inny nad kilka razy mniejszą pracuje godzinami. Karykatura karykaturze nie równa. Naprawdę chcesz zamówić wielki format? Wielkość karykatury wcale nie musi oznaczać, jak bardzo kogoś lubisz, kochasz czy doceniasz. To jest sztuka, mniejszy obrazek niekoniecznie jest mniej efektowny niż ogromna, na szybko „machnięta” karykatura.

Kolorowa czy czarno-biała?

Najczęściej na wykonanie kolorowej trzeba poświęcić więcej czasu. Karykatura na prezent może być malowana farbami wodnymi, znacznie rzadziej kredkami (uwaga, kredkami rysują dzieci w szkole!).

Czarno-biała laikom kojarzy się najczęściej z ołówkiem lub węglem, ale można zrobić ją też innymi technikami.Czarno-biała grafika, to szlachetna technika wykonania. Jeśli wykonana przez fachowca – bywa naprawdę efektowna. Minus taki, że w gotowym obrazku nic nie można już zmienić. Laikowi wydaje się, że można zetrzeć część obrazka gumką tak jak ołówek, jednak to niemożliwe. Zmiany? Nie, trzeba zaczynać od nowa. Dlatego tą techniką operują doświadczeni karykaturzyści, pewni swych umiejętności i tego, że gotowa karykatura spodoba się klientowi.

karykatury ze zdjęć karykatura na prezent
Karykatury ze zdjęć, technika: czarno-biała grafika (fragmenty)

Droga czy tania?

Jaka jest cena karykatury? – to najczęstsze, najważniejsze pytanie zadawane przez klienta. Słusznie, musi wiedzieć ile będzie do zapłaty. Tak jak różni są karykaturzyści, różne są ceny ich prac. Szybka amatorska karykatura na pewno kosztuje sporo taniej niż efektowne dzieło znanego profesjonalisty. Zresztą, w jego przypadku sam autograf ma swoją wartość.

Każdy ma swoje rynkowe stawki i nie należy się dziwić dużym różnicom w cenach poszczególnych autorów. Skoro nikogo nie dziwi, że najnowszy model ferrari kosztuje dużo, a skoda w podstawowej wersji kosztuje sporo mniej, nie powinien się dziwić różnicom cen za karykatury u różnych autorów.

Amator czy fachowiec?

Na koniec chyba najważniejsza porada: kto ma zostać autorem karykatury, którą chcesz zamówić? Znany profesjonalista zajmujący się swoim fachem od wielu lat, czy jednak amator, osoba lubiąca po prostu rysować?

Można wszystko sprawdzić do tego, jaką kwotę masz zapłacić, jednak ważniejsza jest jakość produkcji. Podobieństwo, zadowolenie osoby, której wręczysz karykaturę. Amator może oznaczać niebezpieczeństwo, że jakość będzie sporo odbiegać od tego, czego się spodziewałeś. Nawet jeśli zapłacisz niedużo, gdy zobaczysz potworka niepodobnego do zdjęcia które wysłałeś, będzie ci wstyd wręczyć komuś taką produkcję na prezent. Niektórzy dopiero wtedy rozumieją, że nie warto była zamawiać karykatury u amatora. Albo tanio, albo dobrze – ta zasada dotyczy zamawiania karykatur.

Karykatura na prezent potrzebna od zaraz

Wiele osób niemal w ostatniej chwili przypomina sobie o tym, że nie ma prezentu. I dopiero wtedy zwraca się z zapytaniem do karykaturzysty o możliwość wykonania. Pomijając fakt, że wykonanie ekspresowe, to wyższy wydatek – wielu potencjalnych wykonawców karykatury odpada. Wyjazd, obłożenie wykonaniem innych zleceń, plany prywatne… Na szczęście są też karykaturzyści, którzy wykonują takie zlecenia niemal z dnia na dzień. Jeśli postawisz sobie zadanie znalezienia dobrego fachowca, który wykona zlecenie na ostatnia chwilę – możliwe, że się uda!

Tekst: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com

karykaturzysta karykatury karykatura

Autor tekstu w ostatniej dekadzie stworzył dziesiątki tysięcy karykatur, na ponad pół tysiącu imprez w Polsce, ale też w Ameryce Północnej, Australii i Europie. W Nowym Jorku okrzyknięty przez prasę „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Jego rysunki opublikowało ponad 200 tytułów prasy, nie tylko polskiej. W połowie lat 80-ych najczęściej publikowany rysownik słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki. Ma na koncie wiele wystaw, wywiadów, jurorowanie w międzynarodowych konkursach karykatury, udział w programach telewizyjnych różnych stacji. Tu więcej

Komentarze wyłączone