Najlepszy karykaturzysta na weselu. Jak wcześnie załatwić?

Najlepszy karykaturzysta na weselu. Jak wcześnie załatwić?

karykaturzysta na wesele atrakcje na event karykatury
karykaturzysta na weselu – profesjonalista czy tani amator?

„Dzień dobry. Po dłuższej przerwie wracam ze sprawą, o której pisałam pół roku temu. W wirze przygotowań do wesela załatwienie karykaturzysty zostawiliśmy na później. Czy termin XX nadal ma Pan wolny? Jeśli tak, czy moglibyśmy…”

Kolejna para planująca ślub i wesele, która tak ważną sprawę (a może stwierdzono, że nie jest dostatecznie ważna?) zostawiła na później. Kolejna, która pół roku wcześniej miała okazję załatwić świetnego fachowca od karykatur w atrakcyjnej cenie. Która na 2 miesiące przed terminem wesela przypomniała sobie, że nadal chce zatrudnić karykaturzystę. I teraz musi szukać kogoś innego, kto rysuje karykatury i wciąż ma wolny termin.

Możliwe, że kogoś znajdą, ale czy jego karykatury będą aż tak dobre i czy jego standardowa stawka nie będzie wyższa niż u renomowanego karykaturzysty, który jeszcze pół roku temu termin miał wolny?

„Zapomnieliśmy dopiąć sprawę, widocznie to był błąd” – teraz z rozżaleniem tłumaczy w e-mailu przyszła panna młoda po otrzymaniu informacji, że termin jest już zajęty. Teraz – jeśli jest jeszcze jakiś karykaturzysta z wolnym terminem – całkiem możliwe że mieszka daleko, więc trzeba będzie mu zapłacić za nocleg i dojazd (kilkaset kilometrów), w dodatku stu gości wesela nie narysuje w 4 godziny ale w 8 godzin. To oznacza, że za usługę trzeba mu będzie zapłacić więcej niż kwota, którą zaoferował pierwszy karykaturzysta. Ale to było to pół roku temu, a obecnie termin ma zajęty.

Nie zaśpij – będziesz miał fachowca

Wielu potencjalnych klientów (firmy eventowe, organizatorzy wesel) wciąż nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest załatwić wysokiej klasy karykaturzystę eventowego, nawet na kilka miesięcy przez terminem imprezy. A co dopiero na miesiąc, dwa czy trzy miesiące przed imprezą.

karykaturzysta na wesele atrakcje na event karykatury
Też uważasz, że świetny karykaturzysta, to duża atrakcja na weselu?

Prawdopodobnie wielu osobom wydaje się, że każdy profesjonalista od karykatur, czeka z utęsknieniem na jakiegokolwiek klienta i podskakuje w górę, gdy otrzymuje e-mailem zapytanie. Niektórym trudno uwierzyć, że rozchwytywany karykaturzysta, mający atrakcyjne stawki, może mieć po kilku klientów zainteresowanych tym samym terminem.

Pora uświadomić sobie, że jest inaczej. Przynajmniej jeśli chodzi o tych kilku najlepszych karykaturzystów z branży eventowej, od dawna mających zajęte atrakcyjne terminy w kalendarzu, szczególnie soboty (to wtedy organizowanych jest najwięcej wesel i firmowych eventów).

Zapewne wielu organizatorom imprez wydaje się „Nie będzie ten – będzie inny”. Niby racja. Ale ci, którym naprawdę zależy na zadowoleniu gości imprezy, w pierwszej kolejności szukają karykaturzystów z najwyższej półki (jeśli chodzi o umiejętności, szybkość rysowania i doświadczenie w branży eventowej). Najlepiej mających atrakcyjne (wcale nie najwyższe) honoraria.

Agencje eventowe i weddingowe oraz organizatorzy różnych imprez którzy mają inne podejście do życia i biznesu lub którzy koniecznie chcą zapłacić jak najmniej (albo zwlekają z podjęciem decyzji) – muszą zadowolić się amatorami lub zrezygnować z usług karykaturzysty. Różnica między profesjonalistą a amatorem w przypadku sztuki rysowania karykatur, jest ogromna. Do tego widoczna gołym okiem nawet przez laików. Bo to, czy ktoś umie lub nie umie rysować – każdy widzi.

Kiedy załatwić karykaturzystę na wesele i firmowy event?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zdarza się, że ci najlepsi mają wolny weekend jeszcze na kilka tygodni przed imprezą. Ale znacznie częściej zdarza się, że termin który cię interesuje, mają zajęty na pół roku, rok przed imprezą. A nawet wcześniej, bo ci najbardziej przezorni załatwiają takie sprawy na dłużej niż rok przed imprezą. Niby do ślubu czy imprezy (np. jubileusz firmy, targi branżowe) mnóstwo czasu, jednak z każdym miesiącem maleje szansa, na zatrudnienie  znakomitego fachowca. Jeśli z jakiegoś powodu zwlekałeś i wciąż chcesz mieć na imprezie karykaturzystę – musisz brać jak leci, kogokolwiek kto ma jeszcze wolny termin, a jego standardowe honorarium jeszcze nie zwala z nóg. Słowo „kogokolwiek” – często oznacza nie najlepszą jakość usługi, być może także wyższą cenę – czyli ogólnie gorszą dla klienta ofertę.

Podpowiadamy

Poszukiwanie karykaturzysty zacznij po prostu najwcześniej, jak to możliwe. Będziesz miał wybór, dostęp do najlepszych w tej branży, wybierzesz ofertę która ci najbardziej odpowiada.

1) Możesz szukasz znanego z mediów artystę, którego sama obecność podniesie rangę imprezy.

2) Może tego, który rysuje dowcipne karykatury z prędkością karabinu maszynowego (szczególnie ważne, jeśli na imprezie będzie dużo osób i zależy ci, aby jak najwięcej z nich otrzymało swoją karykaturę).

3) Może po prostu najtańszego (są i tacy, dla których to kryterium jest najważniejsze).

4) A może takiego, który po trochu odpowiada wszystkim wcześniejszym punktom czyli będzie bliski ideałowi przeciętnego, typowego klienta, który chce załatwić karykaturzystę na wesele lub na firmowy event.

Warto też pamiętać, że w Internecie każdy przedstawia się jako profesjonalista. Wierzyć czy nie? Najlepiej wpisać imię i nazwisko karykaturzysty który właśnie przesłał ofertę, w wyszukiwarkę. O tych naprawdę znanych, popularnych, znajdziesz w sieci dużo informacji.

Tekst: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com

karykaturzysta karykatury karykatura

Autor tekstu w ostatniej dekadzie stworzył dziesiątki tysięcy karykatur, na ponad pół tysiącu imprez w Polsce, ale też w Ameryce Północnej, Australii i Europie. W Nowym Jorku okrzyknięty przez prasę „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Jego rysunki opublikowało ponad 200 tytułów prasy, nie tylko polskiej. W połowie lat 80-ych najczęściej publikowany rysownik słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki. Ma na koncie wiele wystaw, wywiadów, jurorowanie w międzynarodowych konkursach karykatury, udział w programach telewizyjnych różnych stacji. Tu więcej

Komentarze wyłączone