Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?
Bielsko-Biała to piękne miasto, nie bez powodu nazywane „małym Wiedniem”. Tutejsza architektura zachwyca, a wycieczki po mieście mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co zobaczyć w tym mieście?
Zwiedzanie Bielska warto zaplanować tak, aby zwiedzić tutejsze Muzeum Historyczne. Jego historia zaczyna się w początkach XX wieku, a placówka w swych dziejach często zmieniała nazwy i siedziby. Dziś jej sercem jest zamek Sułkowskich, w którym można poznać dzieje śląskiego Bielska i małopolskiej Białej, które od 1951 roku wspólnie funkcjonują jako Bielsko-Biała. W skład tego muzeum wchodzą też ciekawe oddziały: Dom Tkacza, Fałatówka oraz Stara Fabryka.
Zamek w Bielsku-Białej
Sam zamek Sułkowskich jest jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Wzniesiony w miejscu legendarnego rodu zbójników, swe powstanie zawdzięcza Piastom cieszyńskim. To oni w XIV wieku zbudowali zamek, który miał ważne zadanie — zabezpieczanie wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego (w pobliżu przepływa rzeka Biała, która w XIV wieku oddzielała Śląsk Cieszyński od Małopolski). W XVI wieku zamek o typowo obronnej formie zaczął się przekształcać w rezydencję, której ostateczny wygląd zawdzięczamy rodzinie Sułkowskich. Od połowy XVIII wieku aż do czasów II wojny światowej byli oni właścicielami zamku, który dziś nazywany jest ich imieniem.
Bielsko-Biała i jej zabytki
Z zamkiem sąsiaduje okazały gmach Teatru Polskiego, wzniesiony według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera. Jest to okazała, eklektyczna budowla, która często kojarzona jest z Operą Wiedeńską. Przed tym gmachem można zobaczyć replikę zabytkowej fontanny z końca XIX wieku, która jest pamiątką po budowniczych bielskich wodociągów.
Co jeszcze warto zobaczyć w Bielsku? Z pewnością warto odwiedzić tutejsze Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstawały animowane bajki i znani do dziś bohaterowie (m.in. Bolek i Lolek, Reksio oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka). Warto wybrać się też na spacer po Rynku Starego Miasta, który zajmuje centralną część Wzgórza Miejskiego. Nie brak tu barokowych i klasycystycznych kamienic z XVII i XVIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na odkryte w latach 90. XX wieku ślady drewnianego ratusza, który stał w tej części miasta do XVI stulecia. Pobliska katedra św. Mikołaja, bielski Syjon oraz pozostałości murów miejskich – oto kolejne atrakcje, którymi Bielsko-Biała może zainteresować turystów.
Bielsko-Biała: (c) Karykatura.com / GT
Zobacz też:
> Czchów
>