2024-07-22
Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?
Kuchnia

Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

cze 24, 2024

Ciekawostki o czekoladzie, które warto znać!

Gorzka czekolada była znana w Ameryce Południowej już ponad 3 tysiące lat temu. W formie płynnej spożywały ją miejscowe plemiona i była uważana za napój magiczny. Nigdy jej nie słodzono, za to często była przyprawiana chili i wanilią. Hiszpanie, którzy przywieźli ją do Europy, określali czekoladę mianem boskiego napoju zwiększającego wytrzymałość i znoszącego zmęczenie. Dziś wiemy, co powoduje, że „czoka lada” ma tak cudowne właściwości

Co zawiera czekolada?

Tabliczka tego gorzkiego przysmaku, to prawdziwa bomba witamin, minerałów i innych substancji czynnych, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Zawiera fosfor, potas, cynk, magnez i wapń. Najważniejszy jest oczywiście magnez, którego znaczne ilości znajdują się w tym smakołyku. To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie pracują prawidłowo, układ nerwowy jest sprawny, a kości mocne. Jednak potężny zastrzyk pozytywnej energii, który daje nam spożycie już niewielkiej ilości czekolady, zawdzięczamy zawartym w niej alkaloidom takim, jak kofeina i teobromina. To właśnie one powodują wzrost poziomu neuroprzekaźników (serotonina i endorfiny), odpowiedzialnych za poprawę nastroju, odczuwanie przyjemności i przeciwdziałających depresji.

Czekolada to także bardzo bogate źródło polifenoli. Zmniejszają one ryzyko powstawania zaburzeń pracy serca, choroby wieńcowej i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Regularne spożywanie polifenoli zapobiega nie tylko miażdżycy, ale również cukrzycy i nowotworom. Na jedzeniu czekolady skorzystają też nasze oczy, ponieważ chroni je ona przed takimi groźnymi chorobami jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto polifenole z kakao chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, czekolada pomaga obniżyć zły cholesterol (LDL). Kawałek ciemnej czekolady warto zjeść, kiedy dopadnie nas przeziębienie. Badania dowodzą, że skutecznie pomaga ona leczyć podrażnione gardło i kaszel.

Ciekawostki o czekoladzie. Gorzka lepsza niż mleczna

Warto wybierać właśnie gorzką czekoladę i to tę zawierającą minimum 70% kakao, ponieważ zawiera stosunkowo niewiele cukru, a jest bogata w cenne minerały i przeciwutleniacze. Najwięcej dobroczynnych dla zdrowia związków znajdziemy w czekoladzie typu Raw, czyli takiej, do zrobienia której wykorzystano surowe ziarna kakao.

Niestety czekolada mleczna nie jest już tak korzystna dla naszego organizmu. Zawiera znacznie więcej cukru, a mniej miazgi kakaowej. Ponadto do jej przygotowania używa się mleka w proszku, które nie służy zdrowiu. Oczywiście mleczna tabliczka jest też znacznie bardziej kaloryczna od gorzkiej.

Zdecydowanie najgorszym wyborem jest czekolada nadziewana. Tu zawartość cennych składników jest najmniejsza. Za to w składzie znajdziemy mnóstwo substancji przyczyniających się do próchnicy, cukrzycy, chorób serca i alergii. Są to między innymi biały cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze utwardzone, sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty.

Najlepiej sięgać po czekoladę najwyższej jakości, z małą zawartością cukru, a dużą cennej miazgi kakaowej. Należy też zachować umiar w jej spożywaniu. Jedna lub dwie kostki dziennie, to wystarczająca ilość, aby odczuć pozytywne skutki jej działania na organizm.

Ciekawostki o czekoladzie w Karykatura.com

Zobacz też:
> Tu więcej ciekawostek o czekoladzie
> Orzeszki ziemne