2024-12-09
Ciekawostki o komiksach
Inne

Ciekawostki o komiksach

lis 18, 2024

Ciekawostki o komiksach i autorach komiksów z naszego archiwum. Asterix, Christa, Baranowski, Wróblewski, Szyszko, Raczkiewicz, Polch i Funky Koval… 

Asteriks nie umrze wraz z rysownikiem

Francuski rysownik Albert Uderzo zgodził się, aby po jego śmierci inni rysownicy kontynuowali rysowanie komiksowej serii o słynnym Asteriksie

Jeszcze do niedawna Albert Uderzo nie chciał słyszeć, aby ktokolwiek inny oprócz niego miał w przyszłości rysować komiksy o Asteriksie. Ale właśnie zmienił zdanie, podpisując umowę z wydawnictwem Hachette Livre. Zgodził się, aby po jego śmierci tworzeniem kolejnych zeszytów serii zajmowali się inni autorzy. Będzie się to odbywało pod kontrolą jego spadkobierców.

Do lat 70. XX wieku Uderzo rysował komiks o Asteriksie, a autorem scenariusza był René Goscinny. Po jego śmierci Uderzo (od 25 albumu serii), zajął się także tworzeniem scenariuszu tego komiksu.

Tymczasem w październiku 2009 ukaże się kolejny album komiksowy z Asteriksem, oczywiście znów narysowany przez Uderzo.

•  •  •
Asteriks jest Gallem zamieszkującym wioskę, będącą częścią Gallii nie okupowanej przez legiony rzymskie za czasów Juliusza Cezara. Asteriksowi w jego przygodach towarzyszy Obeliks z psem Idefiksem oraz druid Panoramiks.

Pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół ukazał się w 1961 roku w magazynie Pilote w 1961 r. i szybko zdobywał popularność, według niektórych zyskując miano kultowego. Z Asterixem stworzono także osiem filmów animowanych, trzy filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych.
2009-01-11

Ciekawostki o komiksach. Funky Koval – będzie film!

Powstanie ekranizacja znanego komiksu Bogusława Polcha. Prawdopodobnie będzie mieć tytuł „Funky Koval – Bez Oddechu”

Rozpoczęły się prace nad ekranizacją komiksu science-fiction o Funky’m Kovalu, którego twórcą jest polski rysownik Bogusław Polch. Komiksu, przez niektórych nazywanego kultowym. Film, który trafi na ekrany kin za 2-3 lata, będzie nosił tytuł „Funky Koval – Bez Oddechu”. Ma mieć budżet 60 milionów złotych, z czego połowę kwoty pochłonie produkcja, a drugą połowę promocja i dystrybucja.

Projekt filmowej adaptacji komiksu jest już zaakceptowany i sporo różni się od komiksowego pierwowzoru. Nie wiadomo jeszcze kto będzie reżyserem, nie znane są też jeszcze nazwiska aktorów, którzy zagrają w filmie. Niezależnie od filmu, fani komiksów po 17 latach będą mieli okazję zakupu czterech albumów komiksu o Funky’m Kovalu.
2009-10-07

Urodziny Tadeusza Baranowskiego

Z okazji 65 urodzin rysownika komiksów T.Baranowskiego, podczas 20 Festiwalu Komiksu ukazała się „Antologia w hołdzie Tadeuszowi Baranowskiemu”

Zakończył się 20. Międzynarodowy Festiwal Komiksu, który miał miejsce w Łodzi w dniach 2-4 października 2009 r. w Łódzkim Domu Kultury. Nie będziemy pisać miłośnikom komiksu o atrakcjach festiwalu, bo na pewno świetnie się w tym orientują. Chcieliśmy zwrócić uwagę na jedna z pięciu pozycji albumowych, wydanych przez Stowarzyszenie Twórców „Contur” przy wsparciu Miasta Łodzi. Jest nią „Antologia w hołdzie Tadeuszowi Baranowskiemu”, wydana z okazji 65. urodzin tego znakomitego rysownika komiksów.

Autorami umieszczonych w albumie rysunków i komiksów są: Dorota Chwałek, Ryszard Dąbrowski, Daniel Gutowski, Andrzej Janicki, Arkadiusz Jarmuła, Maciej Jasiński, Jacek Jastrzębski, Tomasz Kaczkowski, Szymon Kaźmierczak, Tomasz Kontny, Maciej Kruger, Jacek Krumholc, Piotr Kubasik, Daniel Michalczyk,Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Piotr Pasiewicz, Adam Pękalski, Paweł Płóciennik, Mariusz Podleś, Maciej Prożalski, Paweł Pyzik, Tadeusz Raczkiewicz, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Łukasz Ryłko, Michał Rzecznik, Mateusz Siemion, Przemysław Surma, Maciej Szatko, Bartosz Sztybor, Jakub Woynarowski, Janusz Wyrzykowski i Jarosław Zieliński.

Autorem projektu graficznego albumu jest Tomasz Tomaszewski, a okładkę zaprojektował Tomasz Leśniak. Album powstał pod redakcją Piotra Kasińskiego, Tomasza Tomaszewskiego i Krzysztofa Skrzypczyka.

Tadeusz Baranowski (ur. 1944 r. w Zamościu) – scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego „Filemon i przyjaciele” (rok 1991 r. w Studio Se-ma-for). W 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. Autor m.in. komiksów z Orient-Menem, drukowanych w „Świecie Młodych”. Wybrane albumy jego autorstwa:
– Antresolka profesorka Nerwosolka
– Podróż smokiem Diplodokiem
– Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko
2009-10-07

Komiksowe wystawy w Łodzi . Christa, Szyszko, Wróblewski…

Co zobaczymy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, gdzie od 22 września 2011 r. można oglądać ciekawe ekspozycje?

22 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Łódź, ul. Piotrkowska 282) odbędzie się wernisaż wystaw, przygotowanych przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Będą to:

• Komiksy Branko Jelinka, laureata Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową zeszłorocznego MFKiG w Łodzi. Jelinek znany jest z prac psychologicznych, nasyconych nastrojem niepewności, niepokoju.

Wystawa Janusza Christy. W jego pracach dominuje humor i groteska. Nie brak też aluzji do życia społeczno-politycznego, zwłaszcza w komiksach epoki PRL-u. Dla fanów tego, nieżyjącego już artysty, niespodzianka: oryginalne kreślarskie przybory i biurko, przy którym powstały przygody Kajka i Kokosza.

• Widzowie uśmiechną się również w sali z wystawą Edwarda Lutczyna – rysownika, ilustratora, który tworzy także komiksy.

• W twórczości Marka Szyszko dominuje zupełnie inny klimat. Jego ilustracje nacechowane są charakterystyczną tylko jemu precyzją w oddaniu szczegółu. Zwolennicy militariów będą mieli swoistą ucztę. Elektryzujące sceny z komiksu „Dr Jekyll Mr Hyde” na długo zapadają w pamięć.

• W pamięci naszej pozostaną również komiksy zmarłego dwadzieścia lat temu, Jerzego Wróblewskiego. Ten wielbiciel westernu, pracowity artysta, a przede wszystkim znakomity rysownik, potrafił odnaleźć się w każdym temacie.

• Warto też obejrzeć ekspozycję poświęconą naszemu polskiemu „superbohaterowi” Tajfunowi, autorstwa Tadeusza Raczkiewicza. Dominuje tu dynamika rysunku, połączona z ciekawymi scenariuszami.

• Na wystawie nie zabraknie najnowszych osiągnięć współczesnego komiksu polskiego, prezentowanych pod wspólnym tytułem „Czas na Komiks” (ekspozycja przeniesiona z BWA w Jeleniej Górze). Mamy tu do czynienia z komiksem realistycznym, ale wysublimowanym graficznie i narracyjnie.

[Tekst na podstawie informacji od Wojciecha Łowickiego, kuratora wystaw]
2011-09-18

Komiks o papieżu-Polaku. 100 tys. nakładu

Do najnowszego „Małego Gościa Niedzielnego” dołączony jest komiks o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Pierwsza pielgrzymka polskiego papieża do rodzinnego kraju rozpoczęła się 2 czerwca 1979 roku czyli dokładnie 30 lat temu. To wtedy, podczas mszy na placu Zwycięstwa padło słynne: „Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen”.

Do czerwcowego numeru „Małego Gościa Niedzielnego” dołączony jest komiks „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”, który przypomina wydarzenia sprzed 30 lat. Autorem pomysłu i scenariusza komiksu jest Witold Tkaczyk, rysunki wykonał Rafał Szłapa, plansze pokolorowała Magdalena Babińska, a rysunek na okładkę stworzył Krzysztof Wyrzykowski. Komiks ma charakter historyczno-edukacyjny, kierowany jest głównie do nastoletnich czytelników. Ma 24 strony i ukazał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy.
2009-06-01

Ciekawostki o komiksach: (c) Karykatura.com
Uwaga, to już informacje archiwalne. Wcześniej, od 2009 r. były w portalu Sadurski.com

Zobacz też:
>
>