2024-05-30
Psy rasy pudel – to warto o nich wiedzieć
Zwierzęta

Psy rasy pudel – to warto o nich wiedzieć

kwi 17, 2024

Ciekawostki o pudlach, które warto znać. Interesujące fakty na temat psów rasy pudel

Poznaj pudla

Pudle, często kojarzone z eleganckimi psami, które pełnią rolę towarzyską dla swoich opiekunów, posiadają wiele zalet. Oprócz swojego estetycznego i miłego dla oka wyglądu, pudle są również urocze, posłuszne i bardzo inteligentne. Chociaż można by sądzić, że ta kombinacja jest doskonała, pudle, podobnie jak inne rasy psów, mają swoje pozytywne i negatywne strony.

Dawniej pełniły funkcję pomocniczą podczas polowań na ptactwo wodne. Mają swoje korzenie w psach myśliwskich i pasterskich, a ich naturalne instynkty są nadal widoczne. Choć dokładne pochodzenie rasy nie jest całkowicie znane, podejrzewa się, że pudle mają wspólnych przodków z psami rasy barbet. Pudle były cenione zarówno jako psy dekoracyjne, towarzyskie i pracujące, do tego cieszyły się dużą popularnością na dworach arystokratów. Okres baroku był czasem rozkwitu tej rasy, gdy pudle zaczęto wykorzystywać w cyrkowych pokazach oraz do poszukiwania trufli.

Wygląd i pielęgnacja pudla

Wszystkie odmiany pudli cechują się proporcjonalnym ciałem, prostym tułowiem z wysoko osadzonym ogonem, średniej wielkości głową z długą kufą. Także zaokrąglonymi uszami i tanecznym, sprężystym chodem, podkreślającym lekkość ich budowy. Pudle mogą mieć różnorodne rodzaje umaszczenia, ale najbardziej akceptowane są jednolite kolory futra, takie jak: biały, brązowy, czarny, srebrny, czerwony i morelowy.

pies pudelek ciekawostki o pudlach pudelki
Ciekawostki o pudlach: psa tej rasy miał polski król Zygmunt Stary

Pielęgnacja pudla wymaga regularnego czesania, kąpieli, przycinania futra i dbałości o zęby. Ich futro, które nie linieje, rośnie przez całe życie, co wymaga regularnego przycinania i czesania, aby uniknąć plątania i kołtunów. Pudle powinno się kąpać co najmniej raz w miesiącu i regularnie dbać o ich zęby, aby zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego.

W diecie tych psów powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, mięso, warzywa i owoce. Ponadto, ważne jest, aby zadbać o akcesoria do spacerowania, które nie ograniczają naturalnego ruchu pudli i zapewniają im komfort podczas spacerów.

Ciekawostki o pudlach – zdrowie

Pudle to rasa psów, które charakteryzują się dobrym stanem zdrowia oraz długim życiem, często sięgającym nawet 18 – 20 lat. Niestety, psy tej rasy często zmagać się muszą z różnymi problemami ze wzrokiem, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie ze ślepotą. Najczęstszym schorzeniem wzroku, z jakim się borykają, jest zanik siatkówki. Dodatkowo, pudle są podatne na schorzenia stawów, dlatego istotne jest zapewnienie profilaktyki oraz unikanie nadmiernej aktywności w młodym wieku.

Pudle mniejszych odmian, takie jak pudle miniaturowe i pudle toy, często borykają się z problemem wypadania rzepki, podczas gdy pudle większych odmian wymagają szczególnej uwagi pod względem karmienia i aktywności fizycznej ze względu na ryzyko skrętu żołądka, co może być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego ważne jest więc zapewnienie odpowiedniej, wysokiej jakości diety, zbilansowanej karmy oraz odpoczynku przed i po posiłkach.

Z powodu charakterystycznej budowy szczęki, pudle mają skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego już we wczesnym okresie życia. Dlatego istotne jest wprowadzenie nawyku dbania o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat. Podczas chłodniejszych miesięcy, pudle wymagają dodatkowej ochrony przed niskimi temperaturami, ponieważ nie lubią wychodzić w brzydką pogodę i mogą łatwo się przeziębić.

Przebywanie z pudlem

Pudle są uważane za psy rodzinne, które preferują bliski kontakt z ludźmi. Wymagają codziennej czułości i uwagi, ze strony opiekuna. Nie są zalecane dla osób, które pozostawiają psa na długi czas, ponieważ pudle często cierpią na lęk separacyjny.

Mają instynkt łowiecki i reagują na każdy ruch w otoczeniu. Pomimo swojego uroku, pudle mogą być nadaktywne i wymagają odpowiedniej socjalizacji oraz aktywności fizycznej.

Pudle należą do jednych z najbardziej inteligentnych ssaków, które szybko przyswajają nowe informacje i lubią współpracować z ludźmi. Doskonale sprawdzają się w psich sportach, szkoleniach oraz zabawach w aportowanie, ale ich energiczność i lękliwość mogą stanowić wyzwanie w życiu codziennym. Praca z pudlami jest satysfakcjonująca, ponieważ są chętne do nauki i nowych doświadczeń. Co więcej, uwielbiają zabawy w wodzie i aportowanie przedmiotów do wody.

Ciekawostki o pudlach: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
>
> Oswajanie świnki morskiej