2024-05-30
Zamek Tropsztyn i skarby Inków
Podróże

Zamek Tropsztyn i skarby Inków

maj 6, 2024

Jezioro Czchowskie to piękne widoki i miejsca, które idealnie nadają się do plażowania lub uprawiania sportów wodnych. To również piękne widoki na Pogórze Wiśnickie i dolinę Dunajca. Czchów i Jezioro Czchowskie to również piękna okolica i szereg miejscowości, do których w czasie wycieczki po tej części Małopolski z pewnością warto zajrzeć

Czchów. Nie tylko zamek

W trakcie krajoznawczej wycieczki w rejonie Jeziora Czchowskiego warto odwiedzić miasteczko Czchów. Układ urbanistyczny miasteczka oraz zabytki, jak gotycki kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w XIV wieku. Także ruiny zamku, które dumnie wznoszą się nad doliną Dunajca. Zamkowa baszta jest punktem widokowym, a dodatkową atrakcją jest niewielka ekspozycja historyczna, pozwalająca lepiej poznać dzieje Czchowa i tutejszego zamku.

jezioro Czchowskie Zamek Tropsztyn Czchów
Czchów, tajemniczy Zamek Tropsztyn

Jezioro Czchowskie i jego okolice

Inną atrakcją, której nad Jeziorem Czchowskim warto poświecić swój czas, jest Wytrzyszczka – miejscowość znana z pięknych widoków na jezioro oraz z zamku Tropsztyn – jednego z najbardziej intrygujących zabytków w dolinie Dunajca. Zrekonstruowany zamek rycerski szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Małopolski. Jedna z legend głosi, iż na zamku ukryto wielki skarbu Inków, Indian z Ameryki Południowej. Ta legenda przyciąga do zamku turystów. Z myślą o nich powstała wystawa, poświęcona Inkom i ich kulturze.

Co jeszcze warto zobaczyć w tej części Małopolski? Romański kościół w Tropiu oraz malownicze ruiny zamku w Melsztynie. Nie lada gratką może się też okazać spacer po Rożnowie, na terenie którego również zachowały się ruiny zamku, oraz wizyta na tzw. „Małpiej Wyspie”, znanej z ruin XIV-wiecznej budowli obronnej. Miejsca te sprawiają radość tym, którzy lubią poznawać nowe, oryginalne miejsca.

Czchów – tekst i zdjęcia: (c): Karykatura.com / GT

Zobacz też:
> Biskupin
> Toledo