2024-05-30
Dlaczego warto przejść na detoks kawowy i jak to zrobić?
Zdrowie

Dlaczego warto przejść na detoks kawowy i jak to zrobić?

maj 3, 2024

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, która pobudza do działania, poprawia koncentrację i nastrój, a także dodaje sił, aby móc wykonywać codzienne obowiązki. Kofeina zawarta w kawie działa uzależniająco, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu codziennie pijemy kawę, dlatego też co jakiś czas zaleca się zrobienie kilkudniowej przerwy. Pora na detoks kawowy?

Uzależnienie od kofeiny możesz dostrzec każdego ranka w swoim zachowaniu, gdyż dopóki nie napijesz się kawy, nie potrafisz normalnie funkcjonować. Jesteś rozdrażniony / rozdrażniona i łatwo się denerwujesz. Ważną kwestią jest również to, że z czasem 2 czy 3 filiżanki kawy w ciągu dnia są niewystarczające, ponieważ ciało przyzwyczaja się do działania kofeiny i domaga się większej jej ilości.

Detoks kawowy, który powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni, sprawia, że wystarczy ci picie jednej bądź dwóch filiżanek kawy dziennie.

Dlaczego przejść na detoks kawowy?

Kawa zawiera kofeinę, która jest substancją uzależniającą, a regularne jej spożywanie może prowadzić do uzależnienia i powodować objawy odstawienia, takie jak ból głowy, zmęczenie i drażliwość. Detoks kawowy pozwala organizmowi uwolnić się od uzależnienia i przywrócić naturalną równowagę.

Dużą zaletą odstawienia kawy jest znacząca poprawa jakości snu, gdyż jej picie w późnych godzinach utrudnia zasypianie i negatywnie wpływa na regenerację organizmu. Choć kawa może dawać poczucie pobudzenia i energii, to jednocześnie może powodować wahania energii i prowadzić do uczucia zmęczenia po zakończeniu działania kofeiny. Spożywanie dużej ilości kawy, zwłaszcza na pusty żołądek, może negatywnie wpływać na układ trawienny, powodując problemy z żołądkiem, zgagę i niestrawność.

Odzwyczajanie się od kawy

Detoks kawowy powinien być przeprowadzony radykalnie, czyli od razu rezygnujesz z picia kawy przez kilka najbliższych dni czy tygodni. Początkowo będziesz odczuwać objawy odstawienne, takie jak zmęczenie, migreny, rozdrażnienie czy trudności w koncentracji. Jednak jest to chwilowe, a z czasem odczujesz pozytywny wpływ wyeliminowania kofeiny z życia.

Aby rano się rozbudzić i zyskać energię do działania, warto wykonać ćwiczenia rozciągające, a także zjeść zdrowy posiłek, w którym powinny znaleźć się węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, białka i tłuszcze.

Detoks kawowy: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o kawie
>