2024-05-26
Gibraltar – co warto zobaczyć?
Podróże

Gibraltar – co warto zobaczyć?

kwi 10, 2024

Gibraltar to ciekawy skrawek Wielkiej Brytanii, leżący w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, tuż przy granicy z hiszpańską Andaluzją – krainą pełną słońca, pięknych plaż i tętniących życiem kurortów. To właśnie z Andaluzji większość turystów zaczyna swoje wycieczki na Gibraltar, który – pomimo niewielkiej powierzchni – może każdego oczarować. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Atrakcje Gibraltaru

Jedną z najważniejszych atrakcji, z jakimi możemy się tu spotkać, są pochodzące z XVIII wieku tunele. Pochodzą one z czasów największego w dziejach Gibraltaru oblężenia, podczas którego Hiszpanie wspierani przez Francję próbowali (bezskutecznie) odebrać Gibraltar Brytyjczykom. Tunele te były później wielokrotnie wykorzystywane, m.in. podczas II wojny światowej. Dziś część podziemnych tuneli jest obecnie udostępniona.

Warto też zwiedzić Jaskinię św. Michała oraz wybrać się na spacer po Schodach Śródziemnomorskich. Kusi Brama Żydowska, Jaskinia Małp oraz punkty widokowe mieszczące się na słynnej Skale Gibraltarskiej. Warto też wybrać się na spacer ścieżką Inglis Way, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę.

Gibraltar – zabytki i ciekawe miejsca

Wśród innych zabytków Gibraltaru jest zamek Maurów. Powstał w XI wieku, a w XIV stuleciu zajęli go Hiszpanie. Do naszych czasów o tym obiekcie przypomina już tylko wieża.

Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Gibraltarze jest też Europa Point – najbardziej wysunięty na południe skrawek Półwyspu Iberyjskiego. To świetny punkt widokowy oraz miejsce ważne dla polskich turystów, gdyż stoi tu pomnik generała Władysława Sikorskiego, który zginął nieopodal podczas zagadkowej katastrofy lotniczej, w 1943 roku. Możemy tu również zobaczyć latarnię morską, pochodzącą z połowy XIX wieku.

Wspomniane wyżej miejsca sprawiają, że niewielki Gibraltar cieszy się bardzo zainteresowaniem ze turystów z wielu krajów. Jest turystyczną destynacją, którą warto poznać.

Gibraltar: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
>
>