Komiksy Jerzego Wróblewskiego – informacje
Inne

Komiksy Jerzego Wróblewskiego – informacje

sty 2, 2025

Jerzy Wróblewski i jego komiksy, wystawy komiksu, ciekawostki o rysowniku komiksów – fakty z komiksowego archiwum

Ulica rysownika komiksów

Czy Jerzy Wróblewski (1941-1991), autor m.in. komiksów o Kapitanie Żbiku, będzie miał ulicę w Inowrocławiu?

Wkrótce radni Inowrocławia zagłosują w sprawie nadania jednej z ulic miasta imieniem Jerzego Wróblewskiego. Pomysłodawcą jest Włodzimierz Podczaski, a ulica Wróblewskiego ma być jedną z bocznych dróg od ulicy Jacewskiej.

Jerzy Wróblewski, pochodzący z Inowrocławia rysownik komiksów, absolwent liceum plastycznego, stworzył 30 części kultowej obecnie serii zeszytów, której bohaterem był Kapitan Żbik. Był też jednym z najczęściej publikowanych autorów komiksowego magazynu „Relax”, dla „Świata Młodych” rysował humorystyczny komiks z Binio Billem. Tworzył także rysunki humorystyczne publikowane w „Karuzeli”. Drukiem ukazało się ponad 60 autorskich albumów z jego komiksami.
2011-05-07

Komiksy Jerzego Wróblewskiego

15 marca 2012 r. w Toruniu otwarcie wystawy „Jerzy Wróblewski: artysta wszechstronny, czy artysta idealny?”

„Jerzy Wróblewski: artysta wszechstronny, czy artysta idealny?” – to tytuł wystawy twórczości komiksowej Jerzego Wróblewskiego (1941-1991). Wystawa zostanie otwarta 15 marca o godzinie 19.00 w Galerii Les Artes w Toruniu (ul. Mickiewicza 49 a). Słowo wstępu wygłosi monografista Jerzego Wróblewskiego, dr Marcin Jaworski z UMK w Toruniu. Wystawa, którą przygotowali Maciej Jasiński i Wojciech Łowicki, jest kolejną z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

O autorze wystawy

Jerzy Wróblewski nie żyje już od 20 lat, lecz pamięć o nim jest wciąż żywa. Rysował na tyle dużo, aby móc nazwać go najpłodniejszym artystą komiksowym naszego kraju. Choć trzeba przyznać, ze zapłacił za to cenę niemałą. Do dziś wielu twierdzi, że był uległy wobec cenzury, a w najlepszym razie szedł z nią na kompromis. Ale dzięki temu pracowity i zdolny rzemieślnik stawał się artystą. Miał bowiem możliwość tworzenia, a tym samym praktyki. Wielu „niepokornych” musiało wyjechać z kraju. Nie zgadzali się na rysowanie historii nasyconych propagandą socjalistyczną. Wróblewski nie odmawiał. To on jest twórcą grafiki do 30. odcinków (prawie połowy) o kapitanie milicji Janie Żbiku, i to on właśnie stał się autorem charakterystycznej sylwetki tego peerelowskiego bohatera.

Zaczynał pod koniec lat 50-tych. Były to ilustracje do gazet codziennych, zwłaszcza do bydgoskiego Dziennika Wieczornego. Tam wyspecjalizował się w rysowaniu historii przygodowych, szczególnie westernów. Realistyczna, surowa kreska zbliżała jego styl do klasycznego, amerykańskiego. Sprawdzała się także w twórczości satyrycznej. Przez wiele lat współpracował z czasopismem Karuzela, które zamieszczało jego żarty rysunkowe. Jego jedyny własny bohater – Binio Bill, jest rysowany właśnie w taki sposób; to połączenie humoreski i westernu.

Przez 33 lata swej pracy Jerzy Wróblewski wydał 60 albumów, ponad 70 historii gazetowych, zilustrował kilkanaście książek. Jest autorem okładek, projektów przemysłowych i karykatur. Rysowanie było całym jego życiem. Niedawno imieniem artysty nazwano jedną z ulic jego rodzinnego Inowrocławia. Wróblewski to jedna z ikon polskiego komiksu, obok Christy (autor m.in. Kajka i Kokosza) i Chmielewskiego (autor Tytusa). To dzięki niemu mogliśmy cieszyć się w latach 70. i 80-tych, tak rzadkimi wtedy na rynku wydawniczym, opowieściami komiksowymi.
2012-03-07

Christa i Jerzy Wróblewski w Krośnie

Nieznane dzieła klasyków komiksu – Janusza Christy i Jerzego Wróblewskiego pokazuje wystawa w Krośnie

Do 27 stycznia 2012 r. można oglądać wystawę twórczości dwóch nieżyjących już, wybitnych twórców polskiego komiksu, Janusza Christy i Jerzego Wróblewskiego. Wystawa prezentowana jest w BWA w Krośnie (woj. podkarpackie) przy ul. Kolejowej 1. Pokazuje ona, jak ewoluował styl obu rysowników. Są tu także nigdzie dotąd nie publikowane materiały, szkice, a nawet anegdoty związane z ich życiem prywatnym. Obie wystawy po raz pierwszy zaprezentowane zostały na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2011 roku. Kuratorem obu wystaw jest Wojciech Łowicki.
2012-01-16

Jerzy Wróblewski: (c) Karykatura.com
Informacje wcześniej publikowane w Sadurski.com
Na zdjęciu: rekonstrukcja warsztatu pracy Jerzego Wróblewskiego na wystawie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Zobacz też:
> Co to jest karykatura
>