2024-10-15
Czym są karmy monobiałkowe i kiedy warto po nie sięgnąć?
Zwierzęta

Czym są karmy monobiałkowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

kwi 22, 2024

Coraz więcej właścicieli psów zaczyna zauważać objawy alergii pokarmowej u swoich czworonożnych przyjaciół. Zwiększa się także świadomość dotycząca żywienia zwierząt. Jak wybrać odpowiednią karmę i na co zwrócić uwagę, gdy piesek ma problemy z trawieniem? Poznaj karmy monobiałkowe

Posiłek dla pupila

Diety monobiałkowe, zwane również monoproteinowymi są pomocne gdy twój piżma problem z trawieniem. Karmy, które zawierają tylko jedno źródło białka, ułatwiając monitorowanie i ewentualne wyeliminowanie niepożądanych składników. Ich zaletą jest właściwe zbilansowanie składników odżywczych, mimo prostego składu, co często jest problemem przy domowych dietach. W przypadku przygotowywania posiłków dla twojego pupila, warto skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym, aby uniknąć niedoborów składników mineralnych.

Karmy monobiałkowe są szczególnie polecane dla alergików i zwierząt z nietolerancją pokarmową. Choć terminy te często są mylone lub używane zamiennie, istnieje między nimi różnica:

– Alergia to zaburzenie immunologiczne spowodowane uczulaniem na alergeny, które powoduje specyficzne objawy.

– Nietolerancja nie jest związana z układem odpornościowym zwierzęcia, lecz z problemami z układem pokarmowym, takimi jak brak odpowiednich enzymów trawiennych na pewne składniki pokarmowe.

Właściciele psów, które są wybredne w jedzeniu, mogą również sięgać po takie karmy, aby urozmaicić dietę i dowiedzieć się, jakie białko najlepiej pasuje ich psiakowi. Zapach i smak tych karm zdecydowanie pobudzają apetyt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy monoproteinowej?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy karma faktycznie zawiera tylko jedno źródło białka i jakie jest jego procentowy udział w karmie. Im mniej dodatkowych składników, tym lepiej. Ważne jest także obserwowanie reakcji organizmu pupila na konkretną karmę. Czy z chęcią ją spożywa? Jakie są jego odchody? Czy występują wymioty?

Stan sierści psa jest również istotnym wskaźnikiem. Jeśli jest matowa i przerzedzona, a pies się drapie, należy poszukać innej opcji. Należy też sprawdzić uszy psa. Przy odpowiednio dobranej diecie nie powinno być stanów zapalnych w kanałach słuchowych. Uszy powinny być różowe i bez wydzieliny. Warto dostosować karmę do wieku i wielkości psa, ponieważ dieta dla szczeniąt będzie inna niż dla dorosłych psów.

karma pies karma monobiałkowa karmy monobiałkowe
Karmy monobiałkowe, to zdrowe psy

Ważnym elementem jest także ilość karmy. Trzeba dostosować go do rasy i wagi zwierzęcia. Rasy miniaturowe mogą mieć trudności z jedzeniem karmy przeznaczonej dla większych psów.

Karmy monobiałkowe zazwyczaj zawierają najbardziej hipoalergiczne proteiny, dlatego ryzyko reakcji alergicznych jest bardzo niskie. Niestety, zdarza się, że pomimo starannego wyboru białka, pies może zacząć się drapać lub mieć biegunkę. Uczulenie może wystąpić na praktycznie wszystko. W przypadku karm monobiałkowych mamy pewność co do składu, co ułatwia eliminację alergenów z diety, co jest trudniejsze w przypadku karm wieloskładnikowych.

Karmy monobiałkowe. Dieta psa i alergeny

Badania wskazują, że największymi alergenami dla psów są zboża i mięso z kurczaka. Dlatego karmy monobiałkowe zazwyczaj opierają się na jednym rodzaju białka zwierzęcego, takim jak jagnięcina, dziczyzna czy łosoś. Większość z nich jest również bezzbożowa. Należy pamiętać, że reakcje na konkretne produkty mogą być bardzo indywidualne. Jeśli pies źle reaguje na pokarm z jagnięciną czy wołowiną, można spróbować karmy opartej na białku ryb.

Karmy monoproteinowe występują w formie suchych i mokrych. Ważne jest, aby podczas diagnostyki alergii ściśle przestrzegać określonej diety, unikać podawania zwierzakowi jedzenia ze stołu oraz być ostrożnym z przysmakami podawanymi podczas treningu. Nawet jednorazowe podanie innego pożywienia, może zakłócić proces diagnostyczny. Jeśli chcesz urozmaicić dietę psa karmami mokrymi, należy wybierać produkty monobiałkowe oparte na tym samym źródle mięsa co karma sucha.

Karmy monobiałkowe: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
>
> Świnka morska