2024-05-26
Jak zamówić karykaturę ze zdjęcia
Karykatury

Jak zamówić karykaturę ze zdjęcia

mar 30, 2024

Składając zamówienie, akceptujesz poniższe zasady. Tym bardziej warto je przeczytać.

1. Zapamiętaj! Dobry efekt (podobieństwo) zależą głównie od jakości przesłanych przez ciebie zdjęć oraz od twojej decyzji z którego zdjęcia karykatura ma być wykonana. Z przypadkowego zdjęcia powstanie przypadkowa (niepodobna) karykatura, a tego przecież nie chcesz. Jeśli chcesz otrzymać dobrej jakości (duże podobieństwo) karykaturę – zrób wszystko, aby zdobyć i przesłać dobrej jakości zdjęcia. O tym czy zdjęcia są dobrej czy złej jakości decydujemy my, a nie klient. W wyjątkowych przypadkach rezygnujemy z wykonania karykatury.

2. Jeśli NIE akceptujesz zasad współpracy wypracowanych przez lata pracy, które gwarantują dobry efekt końcowy i chcesz narzucić własne zasady – na 99 procent zrezygnujemy z wykonania karykatury.

3. Jeśli gotowa karykatura JEST podobna do wybranego przez ciebie zdjęcia – nie mów, że jest niepodobna do osoby. Mogłeś wybrać zdjęcie, które jest podobne do osoby, więc pretensje możesz mieć tylko do siebie. Dlatego warto poświęcić minimum swego czasu i chęci, aby zgromadzić odpowiednie zdjęcia.

zasady współpracy karykatury

4. Praca polegająca na skanowaniu wstępnego szkicu, jego obróbka komputerowa, wysłanie i konsultacje telefoniczne – jest dodatkowo płatna i opóźnia termin wykonania. Ale masz 110 procent pewności, że wszystko wyjdzie nie tylko profesjonalnie jak zwykle, ale i dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś. Przed zamówieniem karykatury, koniecznie ZAPYTAJ o ile ta praca podwyższy standardowe honorarium.

5. Jeśli podobają ci się przykłady na naszej stronie – na 99 procent spodoba ci się zamówiona karykatura.

6. Pomysł każdej karykatury (to, co ma być na planszy) jest uzgodniony z zamawiającym, ale wszystkiego w 100 procentach nie sposób uzgodnić.  W trakcie wykonania pewne szczegóły można zmienić na lepsze. Daj artyście minimum swobody twórczej, aby zrobił to najlepiej, jak to możliwe. Jeśli masz w głowie przemyślany w każdym szczególiku wygląd obrazka i musi być dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłeś – naszkicuj schemat, wyślij nam skan i dodatkowo wyjaśnij telefonicznie, na co karykaturzysta ma szczególnie zwrócić uwagę. Unikniesz sytuacji, gdy na widok świetnej karykatury wykonanej dokładnie według wspólnych ustaleń, powiesz: „Ale ja to sobie całkiem inaczej wyobrażałem!”.

7. Nie robimy Frankensteinów („z tego zdjęcia weźmie pan uśmiech, z tego nos, a z tego fryzurę”). Jeśli marzysz o jakimś szczególnym wyglądzie twarzy – dostarcz takie właśnie zdjęcia twarzy. „Doklejanie” sztucznego uśmiechu do zdjęcia osoby smutnej nie wchodzi w grę – karykatura nie będzie wyglądać dobrze i raczej nie będzie podobna do konkretnej osoby.

8. Karykaturzysta NIE JEST cudotwórcą – czyli czego unikamy:
A „Szwagier teraz wygląda dokładnie jak na przesłanym zdjęciu, ale ma 30 lat więcej. Na obrazku niech go pan postarzy o 30 lat”.
B) „Teraz jestem brunetką, mam krótkie włosy i nie robię makijażu. Na zdjęciu mam długie włosy blond i za mocno pomalowałam sobie oczy i usta. Muszę być podobna do siebie, nie do zdjęcia”.
C) „Wysyłam zdjęcie en face czyli z boku. Ale na karykaturze mąż musi być z przodu i patrzeć na nas”.
D) „Od 20 lat unikam pojawiania się na wszelkich zdjęciach, bo brzydko na nich wychodzę. Niech pan korzysta z tego niewyraźnego zdjęcia z podstawówki. Aha, muszę wyglądać tak, jak teraz”.
E) Nasz szef wygląda prawie identycznie jak ten piłkarz, Robert Lewandowski, a jego mnóstwo zdjęć znajdzie pan w Internecie, więc na pewno nie muszę wysyłać”.

9. NIE odpowiadamy na zapytania anonimowe. Jeśli chcesz być poważnie potraktowany – poważnie traktuj nas, siebie oraz swoje zamówienie.

10. Jeśli na planszy ma pojawić się konkretny element – wyślij stosowne zdjęcie (np. konkretny budynek, logo, przedmiot, zwierzę, samochód). W niektórych przypadkach wystarczy podać np. model i kolor samochodu – znajdziemy w wyszukiwarce.

11. SZANUJ CZAS – swój i nasz. Zdarzają się osoby mające telefon komórkowy, jednak chorobliwie unikające rozmów telefonicznych. Jeśli sądzisz, że co kilka minut będziesz zadawać kolejne pytania i na każde otrzymasz szczegółową odpowiedź – jesteś w błędzie. Po trzecim pytaniu grzecznie kończymy odpowiadać. Zamiast 2 godzin na pisaninę e-maili z której niewiele wynika, bo nadal czegoś nie wiesz, zatelefonuj i w 5 minut uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.

12. Karykatury wysyłane Pocztą Polską włożone w szklaną antyramę pakujemy solidnie zabezpieczając przed uszkodzeniem. Pomimo to, czasem zdarza się rozbicie antyramy, na które nie mamy wpływu i nie trzeba robić z tego tragedii. W takim przypadku prosimy o kontakt – doradzimy gdzie kupisz identyczną antyramę. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji – wyślemy zrolowaną karykaturę w sztywnej tubie (cena nie zmieni się) i sam włożysz ją w kupioną przez siebie antyramę. Możemy też wysłać firmą kurierską (dopłata 30-40 złotych) – dojdzie nazajutrz od wysłania.

13. Wiemy, że każdy jest niecierpliwy i jak najszybciej chce zobaczyć gotową karykaturę. Naprawdę warto poczekać! Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć skan przed wysyłką – będzie dopłata za skanowanie. A poza tym w takich przypadkach czujemy jakiś podstęp. Czyżbyś nie wierzył profesjonaliście, że znów wyszło wspaniale i tak jak uzgodniliśmy?

Jak zamówić karykaturę? Już wiesz.

Wyślij zapytanie

karykatura na prezent karykaturzysta
Rysunkowy humor o karykaturzystach