Karykaturzystka i jej karykatury. Płeć i twórczość
Jaka jest różnica między karykaturzystą i karykaturzystką? Czy karykaturzystek jest faktycznie mało? Czy karykaturzystka jest lepsza albo gorsza? I czy każdy kto twierdzi że jest karykaturzystą, faktycznie nim jest? O tym i podobnych tematach dowiesz się, czytając ten tekst
Profesje dla pań i panów
Czy płeć pełni ważną rolę w różnych zawodach? Czy kobiety są gorsze lub lepsze od mężczyzn? Szczerze powiedziawszy, nie słyszałem aby jakaś górniczka pracowała fizycznie pod ziemią u boku górników. Podobnie jest, jeśli chodzi o pracę w hucie, cyrkowe siłaczki (nie słyszałem o choćby jednej). Z drugiej strony w balecie tańczą baletnice, a o baletnikach nie słyszałem. Na dużej liczbie eventów na których byłem, w 100% to panie malowały buzie dzieciom, tworząc kotki, Batmanów i tak dalej. Podobnych przykładów można by mnożyć, ale odłóżmy na bok wszelkie feministyczne dywagacje.
Trochę inaczej jest w zawodach artystycznych. Są aktorzy i aktorki, artyści i artystki, malarze i malarki. A co z karykaturzystkami? Pomijając fakt, że zawód karykaturzysty jest niesłychanie rzadki, to karykaturzystki stanowią znikomy ułamek tych, którzy tworzą zabawne podobizny. Wystarczy w różnych językach poszukać w wyszukiwarce pierwszych 100 stron www osób które zajmują się tworzeniem karykatur – ze zdjęć i na imprezach (wesela, eventy). Nie będzie żadnej karykaturzystki lub będą to wyjątkowo rzadkie przypadki.
Karykaturzystki w Polsce i na świecie
Doskonale znam branżę karykatury, także na świecie. Nawet w światowych konkursach karykatury jako juror, oceniałem przesłane dzieła. Chyba nie było tam żadnej karykaturzystki. Owszem, zdarzało się kilka wyjątków – są karykaturzystki tworzące rysunki satyryczne, rzadziej karykatury. Ale jak mówi znane powiedzenie: wyjątek potwierdza regułę.
Swojego czasu jeden z klientów (znana firma) poszukiwał na cykl eventów, kilku wykonawców karykatur. Grzecznie dano do zrozumienia, że chodzi o mężczyzn czyli karykaturzystów. Koleżanka karykaturzystka była oburzona, bo miała jej przejść możliwość pracy i zarobków. Wkrótce zagadka się wyjaśniła. Wśród miejsc w którym odbywały się eventy z reklamą produktu, były kluby gejowskie.
W zeszłym roku jako karykaturzysta zostałem zaproszony na kolejne wesele. Na miejscu okazało się, że ślub brały dwie panie. Nie poszukiwano karykaturzystki. Poszukiwano jak najlepszego wykonawcy, niezależnie od płci. Dla mnie nie było to problemem, a na planszach jak zawsze były rysowane karykatury pań i panów. Gdy wspomniałem o takiej imprezie przy jakiejś okazji, DJ i fotograf odpowiedzieli, że gdyby się dowiedzieli o weselu dwóch pań – na pewno nie pojechaliby na taką imprezę.
Karykaturzysta i karykaturzystka – różnice
Pora na coś rodzaju podsumowania. Czym różnią się efekty pracy karykaturzystek i karykaturzystów? Generalnie prawie niczym. Karykaturzystka, to na świecie zawód nieprawdopodobnie rzadki, z wielu powodów. Dlatego panie (mniej więcej w 99,9% przypadków) nie zajmują się tym fachem profesjonalnie. Jeśli już rysują karykatury – robią to sporadycznie, więc przy niedużej ilości wykonywanych wesołych portretów, nie mają dużej wprawy. Ich karykatury są grzeczne, delikatne niczym bliskie rzeczywistości portrety. Karykatury tworzone przez panów – karykaturzystów, częściej są zadziorne, być może częściej też zbrzydzające twarze rysowanych osób.
O kolejnych niuansach mógłbym pisać więcej, ale nie będę zanudzać i nie zmieni to rzeczywistości, w której żyjemy. Karykaturzystek jest na świecie symboliczna ilość. Jeśli ktoś się uprze, zapewne znajdzie jakąś karykaturzystkę – czyli panią rysującą mniej lub bardziej wesołe portrety.
Na szczęście, jak w chyba wszystkich przypadkach – NIE liczy się płeć, wzrost, kolor włosów albo wiek wykonawcy. Najważniejsze są: talent i jakość artystyczna, zadowolenie osób rysowanych oraz doświadczenie artysty. Czy to firmowy event czy wesele – rysowanie karykatur na żywo podczas imprez, to zdecydowanie domena panów.
Karykatury ze zdjęć? Tu jest podobnie. Dzielenie osób wykonujących ten zawód na karykaturzystów i karykaturzystki – to nie jest dobry pomysł i jeśli ktoś chciałby to robić na siłę – nic to nie da. Jeśli już dzielić karykaturzystów – to na tych, którzy mają większy lub mniejszy talent. Na tych, którzy są fachowcami lub amatorami. Na doświadczonych zawodowców i tych którzy przedstawiają się jako karykaturzyści, bo w ostatnich kilku miesiącach stworzyli kilkanaście karykatur, a wcześniej nigdy tego nie robili. Ktoś umie rysować lub nie umie – płeć nie ma tu nic do rzeczy. Tak samo, jak w zdecydowanej większości zawodów.
Karykaturzystka: (c) Karykatura.com
Zobacz też:
> Karykaturzysta w Krakowie
> Karykaturzysta na event