Uzdrowisko Lądek-Zdrój. Co warto zobaczyć?
Lądek-Zdrój to ośrodek turystyczny na Dolnym Śląsku, na którego terenie każdy z nas spędzi czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Jednych oczaruje historia miasta i jego zabytki, innych — piękna okolica oraz korzystny klimat. Co warto wiedzieć o tym kurorcie?
Do Lądka-Zdroju po zdrowie
Lądek-Zdrój to przede wszystkim uzdrowisko, na którego terenie można zadbać zarówno o układ nerwowy, jak i o drogi oddechowe. Wczasy w tym kurorcie są też okazją do wypoczynku w pięknej scenerii. Malownicze uzdrowisko, mogące się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, urzeka bardzo dobrym zagospodarowaniem i sporą ilością miejsc stworzonych z myślą o relaksie i wypoczynku.
Osoby wypoczywające w Lądku mogą spacerować po Parku Zdrojowym, który jest sercem uzdrowiska. Mogą też korzystać z bogatej oferty miejscowych ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów oraz zakładów przyrodoleczniczych. Dumą kurortu jest Zdrój Wojciech, stanowiący jeden z najciekawszych przykładów architektury barokowej w tej części Dolnego Śląska. Od wielu dekad służy on kuracjuszom, a kąpiele w zabytkowych basenach dla każdego z nas staną się wyjątkową przygodą.
Warto też zwrócić uwagę na najstarszy zakład przyrodoleczniczy w tym uzdrowisku. Jest nim Zdrój Jerzy, który jako zakład kąpielowy funkcjonował już pod koniec XV stulecia. Na terenie uzdrowiska czeka też piękne arboretum oraz gęsta sieć ścieżek spacerowych, prowadzących m.in. na Trojak (jeden z najlepszych punktów widokowych w Górach Złotych).
Lądek-Zdrój, to nie tylko uzdrowisko
Wycieczki po tym uzdrowisku są ciekawą propozycją dla każdego, kto chce miło spędzić czas i zrelaksować się w pięknej scenerii. Warto jednak pamiętać, że Lądek-Zdrój to również część miejska. Kto trafi na jej teren, będzie mógł nacieszyć się malowniczą starówką i jej historycznym układem urbanistycznym, a przy okazji zapoznać z licznymi zabytkami dawnej architektury.
Miasto Lądek zachwyca kamiennym mostem św. Jana Nepomucena oraz Rynkiem, przy którym można podziwiać wiele zabytkowych kamienic. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kamienica oznaczona numerem 1, którą zdobi charakterystyczna rzeźba Madonny. To dom Michała Klahra Starszego, wybitnego rzeźbiarza śląskiego epoki baroku, z którego twórczością można się spotkać w wielu miastach na Dolnym Śląsku. W Lądku najsłynniejszą pamiątką po tym twórcy jest Pomnik Trójcy Świętej, ustawiony w połowie XVIII wieku przy miejscowym ratuszu. Do dziś wzbudza on zachwyt, a spacer w jego rejonie jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Lądku-Zdroju.
Co jeszcze warto zobaczyć w Lądku-Zdroju? Na uwagę zasługują ruiny zboru ewangelickiego oraz tzw. Kryty Most, zbudowany w początkach XX wieku z woli doktora Herrmanna, który chciał połączyć ze sobą dwa sanatoria znajdujące się po obu stronach rzeki. Dziś Kryty Most jest jedną z turystycznych wizytówek miasta oraz ciekawym zabytkiem. Wycieczki w Góry Złote, wyprawa do pobliskiego Kletna z Jaskinią Niedźwiedzią i Masywem Śnieżnika oraz spacer po Złotym Stoku, na którego terenie czeka pełna tajemnic kopalnia złota — oto atrakcje, dzięki którym Lądek-Zdrój cieszy się wielkim powodzeniem i opinią jednego z najlepszych uzdrowisk na terenie Dolnego Śląska.
Lądek-Zdrój: tekst i foto: (c) Karykatura.com / GT
Zobacz też:
> Bielsko-Biała
>