2024-07-22
Najstarszy znany rysunek ma pół miliona lat
Inne

Najstarszy znany rysunek ma pół miliona lat

cze 22, 2024

Jaki jest najstarszy rysunek świata? Naukowcy z Holandii twierdzą, że pierwszym rysunkiem stworzonym ręką człowieka jest… rysunek na muszli

W magazynie Nature z 2014 r. naukowcy z Holandii ogłosili wyniki badań muszli znalezionej 100 lat temu na wyspie Jawa (Indonezja). Dokładnie przyjrzeli się szlaczkowi (pofalowanej linii) na muszli słodkowodnej małży i doszli do wniosku, ze wyryła go ręka homo erektusa, jednego z przodków naszego gatunku, homo sapiens.

Szlaczek na muszli

Muszla służyła temu człowiekowi jako narzędzie, więc postanowił je ozdobić, a w zasadzie oznaczyć, bo jeden zygzak trudno nazwać świadomym działaniem artystycznym. Wspomniany szlaczek jest widoczny jedynie wtedy, gdy patrzymy w jego kierunku pod odpowiednim kątem.

Do niedawna uważano, że używane przez siebie przedmioty ozdabiali przedstawiciele homo sapiens. Najstarsze zbadane przedmioty miały ok. 430-540 tys. lat, zatem były młodsze od wspomnianej wyżej muszli.

Homo erektus (jego wcześniejsze nazwy: pitekantrop, małpolud) pojawił się ok. 1,8 miliona lat temu na kontynencie afrykańskim (obecne tereny Kenii, Etiopii i Tanzanii), a potem rozprzestrzeniał się także po Europie i Azji).

Na zdjęciu: rekonstrukcja popiersia Homo erectusa znajdująca się w muzeum archeologicznym w Herne. Może to on albo jego kolega, wydziergał szlaczek na muszli? A ponieważ obecnie minęło 10 lat od badań holenderskich naukowców, najstarszy rysunek świata ma teraz pół miliona i 10 lat.

Najstarszy rysunek świata: (c) Karykatura.com / Rys
foto: Wikipedia

Zobacz też:
>
>