2024-05-30
Samodzielnie olejowanie desek tarasowych
Inne

Samodzielnie olejowanie desek tarasowych

kwi 28, 2024

Zabezpieczanie drewnianego tarasu poprzez olejowanie to skuteczna metoda ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Olej, który przenika głęboko w drewno, chroni je zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Olejowanie tarasu – przeczytaj nasz artykuł

Proces olejowania desek tarasowych jest prosty i można go przeprowadzić samemu. Olej do drewna tarasowego jest łatwo dostępny i skutecznie penetruje drewno, zabezpieczając je przed wodą, nie tworząc przy tym grubej warstwy, która mogłaby odpryskiwać. Olejowanie nie tylko impregnuje drewno, ale także poprawia jego wygląd, podkreślając kolor i naturalną strukturę.

Jak samodzielnie olejować deski tarasowe?

Wybierając olej do tarasu, należy zwrócić uwagę na produkty przeznaczone do użytku zewnętrznego, które są odporne na warunki atmosferyczne i zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów oraz glonów, a także chronią przed promieniowaniem UV. Oleje te są często wzbogacone o żywice i woski, które wzmacniają drewno. Ważny jest również wybór oleju odpowiedniego do typu drewna, z którego wykonany jest taras, czy to drewno twarde, egzotyczne, czy iglaste.

Olejowanie tarasu powinno być przeprowadzane co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku: wiosną i przed zimą, aby zwiększyć jego ochronę. Minimalna temperatura dla aplikacji oleju to zazwyczaj 5°C, ale warto sprawdzić zalecenia producenta. Olejowanie należy wykonywać w suche dni, bez wiatru i silnego słońca, aby uniknąć osadzania się kurzu i pyłków oraz zbyt szybkiego wysychania oleju.

Jak wykonać olejowanie tarasu

Przygotowanie desek tarasowych do olejowania wymaga dokładnego oczyszczenia ich z brudu i innych zanieczyszczeń. Najpierw należy użyć szczotki, a potem umyć powierzchnię. Jeśli taras nie jest mocno zabrudzony, wystarczy opłukać go wodą. W przypadku silniejszych zabrudzeń pomocna będzie myjka ciśnieniowa, która skutecznie oczyści trudno dostępne miejsca. Po umyciu tarasu, należy poczekać, aż drewno całkowicie wyschnie przed nałożeniem oleju. Aby drewno zdążyło wyschnąć w ciągu dnia, najlepiej jest umyć taras wcześnie rano. Ważne jest również, aby sprawdzić wilgotność drewna, która nie powinna przekraczać 17%.

Jeśli taras był wcześniej lakierowany lub malowany, należy usunąć starą powłokę, najlepiej poprzez szlifowanie powierzchni. Po wyrównaniu powierzchni, należy ją odpylić, przetrzeć na mokro i pozostawić do wyschnięcia. Niektórzy producenci zalecają stosowanie impregnatu gruntującego przed olejowaniem, co zapewnia dodatkową ochronę drewna, szczególnie w miejscach, do których olej może nie dotrzeć. Impregnat gruntujący chroni również drewno przed uszkodzeniami i zmniejsza zużycie oleju. Drewno wcześniej malowane, lakierowane lub nowe z drewna iglastego wymaga gruntowania, aby zapobiec szarzeniu i rozwojowi pleśni oraz grzybów. Drewno egzotyczne nie potrzebuje dodatkowej impregnacji.

Profesjonalne olejowanie tarasu polega na nakładaniu oleju pędzlem w cienkich warstwach, dokładnie wcierając i rozprowadzając produkt. Przydatne będą dwa pędzle – szeroki do rozprowadzania oleju wzdłuż desek i węższy z miękkim włosiem do trudno dostępnych miejsc. Ważne jest, aby szczególnie nasycić olejem miejsca po cięciu poprzecznym, aby zapobiec wnikaniu wilgoci. Deski tarasowe wymagają kilku warstw oleju, co najmniej dwóch. Aby uniknąć przebarwień, warstwy powinny być cienkie. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy usunąć nadmiar oleju z powierzchni desek i pozostawić taras do wyschnięcia na około 2 dni, nie korzystając z niego i nie ustawiając na nim mebli.

Olejowanie tarasu: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
>
>