2024-05-30
Wakacje w kajaku. Gdzie się wybrać?
Podróże

Wakacje w kajaku. Gdzie się wybrać?

maj 10, 2024

Spływy kajakowe, to świetna szansa na połączenie turystyki krajoznawczej z aktywnym wypoczynkiem. Kto chce spędzić wczasy w kajaku, ten w Polsce znajdzie sporo ciekawych propozycji. Gdzie warto się wybrać na wyprawy kajakowe?

Kajakiem po akwenach Suwalszczyzny

Regionem, który od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników kajakarstwa, jest Suwalszczyzna. Ten skrawek Polski to piękne widoki, malownicze rzeki oraz miejscowości, na terenie których bez problemu można znaleźć tanie noclegi. To również szereg atrakcyjnych dróg wodnych, z których wodniacy korzystają z przyjemnością. Jedną z tych rzek, na której odbywają się spływy kajakowe, jest Czarna Hańcza. Rzeka ta łączy jezioro Wigry z Kanałem Augustowskim, a jej pokonanie kajakiem każdemu miłośnikowi aktywnego wypoczynku dostarczy niezapomnianych wrażeń. Szlak wodny Czarnej Hańczy jest też wyzwaniem dla przyrodników, dla których spływy kajakowe są szansą na kontakt z naturą i obserwowanie wielu ciekawych gatunków zwierząt.

Nie lada gratką są też spływy kajakowe Kanałem Augustowskim. Ten szlak wodny to nie tylko przygoda i piękne widoki, ale też zabytkowe śluzy z XIX wieku. Dla tych, których fascynują także zabytki techniki, wycieczki wzdłuż Kanału Augustowskiego z pewnością staną się niezapomnianym doświadczeniem.

Spływy kajakowe: Pojezierze Drawskie

Gdzie jeszcze warto wybrać się na spływy kajakowe? Na Pojezierze Drawskie. Tu główną atrakcją dla wodniaków jest rzeka Drawa, której szlak wodny zaczyna się w Dolinie Pięciu Jezior, w rejonie Połczyna. To jeden z najpiękniejszych zakątków Pojezierza Pomorskiego, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

Spływ Drawą to prawdziwa lekcja przyrody, a mijane po drodze zapory, rozlewiska i piękne lasy, mogą oczarować każdego turystę-kajakarza. Kto chce nacieszyć się pięknem leśnych kompleksów, ten z pewnością doceni szlak wodny tak pięknej rzeki, jaką jest Krutynia. Płynie ona przez Puszczę Piską oraz przez tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Kajakiem po Roztoczu

Dobrymi warunkami do uprawiania turystyki kajakowej przyciąga też Roztocze i rzeka Wieprz. Spływy kajakowe Wieprzem pozwalają spojrzeć z wyjątkowej perspektywy zarówno na Roztoczański Park Narodowy, jak i na sąsiadujące z nim parki krajobrazowe. Dobrym punktem początkowym takiej wyprawy może się okazać Zwierzyniec – jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Roztocza, na terenie którego kajakarze bez problemu znajdą dla siebie tanie noclegi.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Dla kajakarzy atrakcyjną rzeką jest Brda i jej szlak wodny, który prowadzi m.in. przez Bory Tucholskie. Dla tych, którzy wolą dreszczyk emocji, atrakcyjną rzeką jest Dunajec. Górski charakter rzeki sprawia, że organizowane tu spływy kajakowe są dedykowane tym bardziej doświadczonym wodniakom.

Kto chce nacieszyć się górskimi pejzażami, a jednocześnie nie przemęczać się w trakcie spływu, ten może wybrać się z kajakiem na rzekę San. Dobrą propozycją będą też spływy kajakowe Nidą – najsłynniejszą rzeką regionu świętokrzyskiego, która przepływa przez malownicze Ponidzie – krainę, która zasługuje na uwagę i kajakarzy, i krajoznawców.

Spływy kajakiem: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
> Czchów i Jezioro Czorsztyńskie
>