2024-07-22
Jak mieć świadomy sen? Sprawdzone sposoby
Inne

Jak mieć świadomy sen? Sprawdzone sposoby

lip 10, 2024

Co noc śnimy o najróżniejszych rzeczach, jednak większości z tego nie pamiętamy po wybudzeniu się. Dzieje się tak, gdyż nie przywiązujemy dużej uwagi do snów, dlatego nasza podświadomość nie zapamiętuje tego, o czym śnimy. Zjawiskiem, które w ciągu ostatnich lat próbuje wiele osób, jest świadomy sen. Polega to na tym, że podczas snu zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to sen. W ten sposób odzyskujemy świadomość i możemy robić we śnie co tylko chcemy, w dodatku większość z tego zapamiętamy. Osiągniecie takiego stanu nie jest proste, jednak są sprawdzone sposoby, aby to zrobić

Sposoby na świadomy sen

Zacznijmy od tego, że powinniśmy zapisywać sny zaraz po przebudzeniu się. Dzięki czemu nasz umysł będzie coraz lepiej zapamiętywał sny. Aby odzyskać świadomość podczas snu, starajmy się wprowadzić do naszego życia pewne rytuały, dzięki którym rozróżnimy rzeczywistość od snu. Może to być np. częste zerkanie na zegarek, klaskanie czy rozglądanie się po pokoju i zapamiętanie jak największej ilości szczegółów. W ten sposób kiedy we śnie spojrzymy na zegarek, nasz pokój czy będziemy klaskać, odzyskamy świadomość. Można również spróbować unieść się w powietrze kilka razy dziennie, co w realnym świecie nie jest możliwe, ale podczas snu już tak.

Kiedy odzyskamy świadomość podczas snu, nie możemy zbyt długo się ekscytować, gdyż przez to możemy się obudzić, a przecież nie o to chodzi. Musimy jedynie skupić się na tym, co chcemy zrobić i to się wydarzy. W czasie świadomego snu warto powiedzieć sobie o tym, że chcemy zapamiętać ten sen. W ten sposób nasza podświadomość dostanie informację, dzięki której zapamiętamy to, o czym śniliśmy.

Budzik może pomóc, ale…

Jeśli powyższa metoda nie zadziała, możemy nastawić budzik, żeby obudził nas w środku nocy. Kiedy tak się stanie powinniśmy wstać z łóżka, poruszać się i pomyśleć. Następnie kładziemy się do spać powtarzając mantrę „będę miał świadomy sen”. Takie wybudzenie w środku nocy sprawi, że kiedy ponownie zaśniemy, znacznie łatwiej będzie nam osiągnąć świadomy sen, jednak możemy się przez to nie wyspać. Niektórzy polecają również odliczać w głowie od 1 do 100, lub więcej, co powinno pozwolić nam świadomie śnić.

Świadomy sen: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
> Sennik online
> Co to jest tai chi