2024-05-30
Toledo w Hiszpanii. Miasto trzech kultur
Podróże

Toledo w Hiszpanii. Miasto trzech kultur

kwi 24, 2024

Toledo jest atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii, zabytków i kultury. Miasto zachwyca niezwykłą hiszpańską atmosferą. Co warto zobaczyć w Toledo? Jakie atrakcje sprawiają, że znane biura podróży tak chętnie urządzają tu wycieczki?

Atrakcje miasta Toledo

Ponad 80-tysięcze miasto Toledo leżące w środkowej Hiszpanii, może się pochwalić wspaniałym Starym Miastem, które zostało wyróżnione wpisem na listę UNESCO. Uwagę przyciąga potężna twierdza Alkazar, w pobliżu której wznosi się katedra. Ten cenny zabytek architektury sakralnej robi na każdym wrażenie nie tylko swymi wieżami, ale też pięknym wnętrzem. Wspaniałe rzeźby i ołtarze, dzieła Lucasa Jordana i El Greca umieszczone w Głównej Zakrystii – oto tylko część zabytków które się tu znajdują.

W Toledo warto zobaczyć również renesansowy Pałac Arcybiskupi oraz miejski ratusz – kolejną perełkę architektury, która przypomina o długiej historii miasta. Nie lada gratką jest też spacer po dzielnicy żydowskiej, na terenie której zachowało się sporo cennych zabytków. Jednym z nich jest kościół Santo Tomé, w którym znajduje się „Pogrzeb hrabiego Orgaza”, jeden z najsłynniejszych obrazów El Greca. Turystyczną wizytówką dzielnicy żydowskiej pozostaje jednak synagoga El Tránsito, uznawana za najciekawszy przykład sztuki hiszpańsko-żydowskiej. Kto lubi sztukę mudejar, ten z pewnością doceni ów zabytek. Dziś ta synagoga służy jako Muzeum Sefardyjskie, którego ekspozycja pozwala poznać i zrozumieć dzieje hiszpańskich Żydów, ich tradycję i kulturę.

Co jeszcze zobaczyć?

Będąc w Toledo warto odwiedzić również Muzeum Santa Cruz, mieszczące się w murach zabytkowego klasztoru. W dawnym Szpitalu Świętego Krzyża wciąż można podziwiać wspaniałe wnętrza (w tym reprezentacyjną klatkę schodową) oraz wystawę archeologiczną, poświęconą m.in. kulturze rzymskiej i arabskiej. Największym zainteresowaniem cieszą się tu jednak zbiory sztuki pięknej, a przede wszystkim galeria malarstwa. Wśród prezentowanych tu dzieł prac znajdują się m.in. obrazy wymienionego już wcześniej mistrza El Greco. Jest tu również kolekcja wyrobów z ceramiki i szkła.

Toledo: (c) Karykatura.com / GT

Zobacz też:
> Zabytki Hiszpanii
> Gibraltar